Pomáháme učitelům lépe využívat technologie ve výuce i v další práci.
Podporujeme vzájemné učení se, spolupráci, sdílení zkušeností, nápadů, inspirací.
Vytváříme síť GEG skupin, které pořádají vzdělávací a komunitní AKCE pro učitele z okolí nebo online.

středa 19. června 2013

Badatelna - 1. díl: Jak si doma změřit rychlost světla

Portál Masarykovy univerzity www.veda.muni.cz uvádí první díl ze svého cyklu populárně naučných videí Badatelna. Dozvíte se v něm, jak změřit rychlost světla pomocí obyčejného pravítka a jednoho přístroje, který se běžněji používá spíš v kuchyni...

Více zajímavostí o vědě najdete na www.veda.muni.cz a na www.facebook.com/MilujemeVedu.

Jak publikovat událost z Kalendáře Google na webové stránce

Podívejte se na krátký videonávod o tom, jak se na stránku ve Webech Google vloží kód pro příslušné tlačítko.

úterý 11. června 2013

Automatický sportovní novinář

Robert Wünsch (@triplethink) napsal malý generátor sportovních zpráv na základě výsledků ligy přímo v Google Spreadsheetu! Btw: jde o jeden z výstupů letošního semináře o sémantickém webu a jeho možnostech využití.



(via Josef Šlerka)

Projekt IN-Generation odstartoval

První ucelený projekt nabídne rodičům, učitelům i dětem nástroje pro zvýšení internetové gramotnosti.

Spuštěním webové stránky www.in-generation.cz začíná projekt IN(ternet) Generation, který připravil a realizuje institut ELAI (European Leadership Academic Institute), www.elai.cz, ve spolupráci s českým Googlem a pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Hlavním cílem projektu je přinést dětem ve věku 9-15 let vzdělávání v oblastech etického, efektivního, pokročilého a bezpečného užívání internetu, který by měl sloužit jako pilot pro širší užití v zemích EU.

Projekt IN-Generation je prvním uceleným projektem zapojujícím děti, pedagogy, rodiče i celé školy do spolupráce na tématech internetového chování a vzdělávání.
  • Dětem nabízí interaktivní materiály pro samostatnou i skupinovou práci a zajímavý portál, na kterém si mohou osvojit potřebné znalosti a dovednosti.
  • Pro učitele přináší projekt IN-Generation příklady aktivit, základní metodologii i kompletní plány vyučovacích hodin a rodičům nabízí interaktivní nástroje a rozšiřující informace a zdroje pro domácí vzdělávání dětí.
  • Dětem, učitelům i rodičům umožní vytvářet a sdílet vlastní vzdělávací materiály a videa k tématům internetové gramotnosti.
  • Základním školám nabídne projekt multimediální programy, semináře a workshopy se zkušenými lektory, celorepublikové i regionální projektové dny a další aktivity, ale především školám pomůže naplnit očekávané výstupy standardů pro ICT na základních školách.
Lukáš Sedláček, ředitel ELAI, říká: „Před více než dvěma lety jsme začali připravovat tento komplexní projekt, který od počátku vytváříme ve spolupráci s experty v oblasti ICT, učiteli informatiky i dětmi samotnými. Spojením těchto skupin a místních komunit vytváříme projekt, který se bude moci jedinečně adaptovat na výuku v oblasti digitální gramotnosti a internetu v následujících letech. Proto věříme, že se projekt IN-Generation stane inspirací pro vzdělávání v oblasti ICT jak v České republice, tak i po celém světě.“

 Školy se mohou od 11. 6. 2013 k účasti v projektu registrovat na webových stránkách www.in-generation.cz. Zde učitelé naleznou připravené plány vyučovacích hodin a krátkých aktivit s metodologickými postupy pro práci ve třídě a to i v prostředí bez připojení k internetu. Pro rodiče jsou připraveny rady a nápady pro práci s dětmi. Od září do prosince 2013 proběhne pilotování projektu na základních školách a bude spuštěno interaktivní rozhraní pro děti. Od počátku roku 2014 bude projekt realizován přímo na základních školách po dobu tří let.

Projekt IN-Generation byl prezentován také na nedávné konferenci Vzdělávání v době globální ekonomiky ministrovi školství, mládeže a tělovýchovy, stejně jako dalším významným představitelům akademické sféry, soukromého sektoru a nevládních organizací. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy, Petr Fiala, se k projektu vyjádřil: „Domnívám se, že se jedná o zajímavou a podnětnou aktivitu pro posílení internetové gramotnosti žáků v základním vzdělávání.” Projekt dále podpořili Rudolf Haňka, hlavní vědecký poradce předsedy Vlády ČR, Michal Mejstřík, Pavel Kohout a Tomáš Sedláček, členové NERVu či David Marek, hlavní ekonom Patria Finance.

Projekt IN-Generation je další iniciativou celoročního programu Českého Googlu pod názvem „Google pro vzdělávání v Česku“. Základními pilíři programu jsou podpora STEM vzdělávání (matematiky, technických a vědeckých oborů), rozvoj internetové gramotnosti a vývoj nových technologií a zařízení pro vzdělávání. Více informací na www.provzdelavani.cz

úterý 4. června 2013

Každý uživatel Google Apps pro vzdělávání bude mít celkem 30GB úložiště pro použití ve službách Gmail, Disk a Fotky Google+!

28. května 2013 přechází Google na nový, jednodušší způsob přidělování úložiště, které bude společné pro Gmail a Disk. Nahradí tak stávající oddělená úložiště – 25 GB pro Gmail a 5 GB pro Disk – jedinou 30GB kvótou, která bude zahrnovat Gmail, Disk a Fotky Google+.

Pokud by uživatelé potřebovali více než 30 GB, mohou zakoupit další úložiště pro Disk obvyklým způsobem. Tato vyšší kapacita bude opět společná pro všechny uvedené služby.

Očekává se, že v doménách zapojených do programu rychlého vydání se tato aktualizace bude zavádět od 28. května 2013 a v ostatních doménách zapojených do programu plánovaného vydání pak od 11. června 2013.

Co to pro uživatele znamená?


Každý uživatel bude mít celkem 30GB úložiště pro použití ve službách Gmail, Disk a Fotky Google+.
Uživatelé, kteří za starých podmínek vyžadovali větší úložiště, jej již možná nebudou potřebovat. Například uživatel Gmailu s pouhými 3 GB dat v podobě e-mailů bude moci uložit až 27 GB souborů na Disku, aniž by si musel pořizovat licenci pro další úložiště.
Schránky Gmailu již nejsou omezeny na 25 GB. Každý uživatel nyní může uložit až 16 TB pošty, pokud si zakoupí další licence úložiště.
A stejně jako dosud by si uživatelé, kteří se přibližují ke kvótě svého úložiště, měli zakoupit další úložiště, aby mohli i nadále obvyklým způsobem používat služby Disk a Gmail.
Stejně tak se ani nyní nebudou do kvóty úložiště počítat soubory vytvořené v dokumentech, tabulkách a prezentacích a ani fotky na Google+ s delší stranou menší než 2048 pixelů.
Další informace najdete v častých dotazech a centru nápovědy. Máte-li nějaké dotazy nebo potřebujete-li pomoc, neváhejte kontaktovat podporu Google Apps (kontaktní informace naleznete na kartě Podpora v administrátorské konzoli).